Francija – Poljska: Stavna napoved 4.12.2022, 16.00

Home » Francija – Poljska: Stavna napoved 4.12.2022, 16.00
Francija - Poljska

V današnjem namigu dneva sta ekipi, ki sta skupinski del svetovnega prvenstva v Katarju končali s porazom, danes pa na stadionu Al-Thumam igrata že tekmo osmine finala.

Govorimo seveda o srečanju aktualnih svetovnih prvakov Francozov in Poljakov, kjer so Francozi končali na prvem mestu skupine D, Poljska pa na drugem mestu skupine C, takoj za Argentino.

Francija

Potem ko je postal prvi trener, ki je svojo ekipo popeljal v izločilni del svetovnega prvenstva v Katarju, je francoski selektor Didier Deschamps proti Tuniziji postavil drugačno zasedbo, da bi standardno prvo ekipo odpočil za izločilni del tekmovanja.

Na klopi so bili Kylian Mbappe, Ousmane Dembele in Antoine Griezmann, reprezentanca Tunizije pa je to uspela unovčiti preko Wahbija Khazrija v 58. minuti, čeprav je Griezmann zadel v zadnjih sekundah tekme in mislil, da je svoji ekipi priigral vsaj točko.

Vendar je VAR posredoval po zadnjem žvižgu in razveljavil zadetek igralca Atletica iz Madrida zaradi ofsajda, zaradi česar se je Francija kasneje pritožila na Fifo, a je kljub temu Francija končala skupino kot prva ekipa, izenačena po točkah z Avstralijo, vendar je imela boljšo razliko v golih.

Poljska

Poljski vratar Wojciech Szczesny je v skupinskem delu svetovnega prvenstva v Katarju ubranil dve enajstmetrovki, zadnjo na tekmi z Argentino, ko je Poljak ubranil enajstmetrovko Lionelu Messiju.

Dosojanje te enajstmetrovke je bilo močno kritizirano, a je Szczesny zadel stran in ubranil enajstmetrovko, čeprav tudi to ni bilo dovolj za Poljsko, da bi prišla do točk, saj sta za Argentino v drugem polčasu zadela Alexis Mac Allister in Julian Alvarez, za končni izid 2:0.

Kljub temu, da je na svojih treh tekmah v skupini C osvojila le štiri točke, je Poljska premagala Mehiko (-1) z boljšo razliko v golih (0) in si prvič po svetovnem prvenstvu leta 1986 zagotovila mesto v osmini finala, ki je po naključju potekal prav v Mehiki.

Medsebojne tekme

V 21. stoletju sta ti dve reprezentanci odigrali le 3 tekme, vse 3 pa so bile v prijateljskem tonu. Francija je slavila dvakrat, preostala tekma pa se je končala z remijem.

Nazadnje sta se med seboj pomerila junija 2011, ko je Francija zmagala z minimalnih 0:1 z avtogolom Tomasza Jolowieca v 12. minuti.

Stavni nasvet

Imeti napadalca, kot je Lewandowski, ne pomeni nič, če ne dobi podpore svojih soigralcev, ki verjetno ne bodo dobili priložnosti, da bi pokazali veliko proti Franciji, kjer je večina prve postave počivala v zadnji skupinski tekmi.

Poraz proti Tuniziji je bil morda šok za francosko izbrano vrsto, a prva postava, ki jo Deschamps pošlje na igrišče, bi morala opraviti delo za napredovanje v četrtfinale. Po drugi strani pa verjamemo, da bo Poljska uspela doseči vsaj en gol v enem od svojih protinapadov v 90 minutah tekme.

Datum in ura: 4.12.2022, 16.00

Namig: Obe ekipi dosežeta gol na tekmi (GG)